DOMŮ


Vítejte v Multimediální učebnici hardwaru. Kliknutím na obrázek libovolné komponenty vyberete téma, o kterém se chcete naučit více. Významné události jsou také zachyceny v časovém sledu a lze je prohlížet pomocí časové osy níže. Seznam použitých zkratek, hardwarový slovníček a popis navigace, pro lepší orientaci (při první návštěvě webu) naleznete zde.

Co je to Hardware? Ta část počítače, do které můžete kopnout, když přestane fungovat software :-)

vyberte si téma


mapa_komponent počítačové skříně monitory pevné disky DVD a Blu-ray grafická karta paměťové součástky základní desky zvuková karta karty klávesnice tiskárny procesory síťová karta

časová osa


  • První vyrobený HDD

    Věděli jste, že první pevný disk byl vyroben IBM již v roce 1956 a s kapacitou 5 MB stál celých 160 tisíc amerických dolarů? ... více v učebnici.

  • První jednočipový procesor Intel řady 4004

    4004 Byl uveden na trh 15. listopadu 1971 a stal se vůbec prvním jednočipovým mikroprocesorem. Jeho jádro z 2 300 tranzistorů taktovaných frekvencí 750 kHz vykonávalo až 60 000 instrukcí za sekundu ... více v učebnici.

  • První osobní počítač

    Píše se 12. srpen 1981 a IBM na trh uvádí svůj první osobní počítač, který s představivostí sobě vlastní pojmenovává IBM 5150, resp. IBM PC (Personal Computer). Kvůli úsporám a urychlení vývoje se netradičně v IBM rozhodli vše postavit z dostupných komponent na trhu a operační systém si licencovat od malé firmy jménem Microsoft ... více v učebnici.

  • Am286

    Am286 je označení procesorové řady podle standardu x86, kterou (zhruba od roku 1984) začala vyrábět společnost AMD. Počátkem 80. let společnost IBM - ve svém záměru prorazit se standardem osobního počítače - považovala za dobré si smluvně pojistit, aby dodavatelské společnosti na procesory, které do nich používala, byly minimálně dvě ... více v učebnici.

  • Rozhraní IDE

    Rozhraní IDE přišlo v roce 1986 a využívá připojení pomocí dlouhého kabelu, na který se vejdou dvě zařízení. Ty se rozdělují podle důležitosti na master (pán) a slave (otrok). Toto nastavení probíhá pomocí jumperů přímo na zařízení. Jelikož dvě zařízení jsou málo, tak byl na základní desky přidán druhý IDE řadič. Přičemž jeden řadič je primární a druhý sekundární. Připojení bylo realizováno kabelem, který měl nejdříve 40 vodičů, později 80. Někdy se můžeme setkat s označením „kšandy“ ... více v učebnici.

  • Rozhraní PCI

    Sběrnici PCI vytvořil Intel a byla zveřejněna roku 1992. Využívá paralelní přenos dat a šířka sběrnice je 32 bitů pro běžné PC nebo 64 bitů pro servery a výkonné stanice. 32 bitová sběrnice PCI má maximální frekvenci 33mhz, tudíž dosahuje přenosové rychlosti 133 MB/sekundu. PCI sběrnice slouží pro připojení všech rozšiřujících karet, ale časem nestačila na stále se zvyšující požadavky na grafické karty. Za tímto účelem byla vytvořena sběrnice AGP ... více v učebnici.

  • Intel Pentium

    Pentium bylo uvedené v roce 1993, přineslo množství nových technologií a superskalární architekturu. V jeho pojmenování se Intel poprvé odklonil od tradičního číselného značení. Název Pentium, který původně symbolizoval pátou generaci mikroprocesorů Intel, byl uveden jako ochranná známka s patentovou ochranou a stal se takřka synonymem pro procesor. Frekvence procesoru byla 60 až 200 MHz. Osazoval se do socketu 7 ... více v učebnici.

  • Nový formát MB ATX

    Vyvinul Intel v roce 1995. Vycházel z formátu AT, konektory běžných vstupů a výstupů byly sjednoceny do bloku a pevně spojeny s MB (tzv. integrované na MB). Deska byla připojena k novému typu zdroje a byl změněn systém napájení. Vznikl formát AT extended, neboli ATX ... více v učebnici.

  • Intel Pentium 2

    Pentium 2 bylo uvedeno 7. května 1997. Verze procesoru pro nepřenosná zařízení měla frekvenci 233 až 450 MHz, pro mobilní byla 266 až 500 MHz. Výrobní proces byl 350 až 250 nm, vyráběno v továrnách Intel. Existovaly 2 verze, první se osazovala do socketu 370 (jednalo se hlavně o Celerony) a druhá se osazovala do slotu 1 (na modulu byla "externí L2 cache CPU") ... více v učebnici.

  • USB

    USB rozhraní využívá sériový přenos dat a přichází v roce 1998. Nahrazuje prakticky všechna rozhraní (COM, LPT, PS/2, Game port). Je to opravdu universální a velice populární sběrnice. Připojit lze např.: myš, klávesnice, tiskárna, scanner, externí mechaniky, flash disk, digitální fotoaparát atp. Zařízení se dají odpojit a připojit za chodu systému (Plug & Play - „připoj a hraj“) a poskytuje solidní přenosovou rychlost, která se liší verzí USB ... více v učebnici.

  • Intel Pentium 4

    Pentium 4 postavené na unikátní architektuře NetBurst bylo uvedeno v roce 2000. Bylo speciálně navrženo pro dosažení vysokých taktovacích frekvencí. Toto očekávání ovšem naplnilo jen z části a jeho výkon byl vykoupen značnou energetickou spotřebou. P4 se ovšem rovněž vyvíjelo a bylo postupně doplněno o multimediální technologie SSE2 a SSE3, 64bitové rozšíření architektury EM64T a více-vláknová technologie Hyperthreading. Frekvence byla 1,3 až 3,8 GHz ... více v učebnici.

  • Nová technologie optických disků - Blu-ray disk

    Nejnovější technologie optických disků. Přichází s ní Sony v roce 2001. Laser má modrou barvu a vlnová délka laseru je 405 nm, což zajišťuje také větší kapacitu (DVD 650 nm, CD 780 nm). Velikost pitů je víc než dvojnásobně zmenšena oproti DVD, z čehož vyplívá větší hustota zápisu a větší kapacita. Průměr disku je opět shodný s CD a DVD (12 cm) ... více v učebnici.

  • Athlon 64

    Procesor Athlon, který reprezentuje vstup 64bitových mikroprocesorů společností AMD na běžný spotřebitelský trh, byl vypuštěn 23. září 2003. Tento procesor plně realizuje novou architekturu AMD64. Je to první AMD procesor s jádrem osmé generace (K8) pro desktopové a mobilní počítače. Z tohoto procesoru vznikly další varianty Athlon 64 FX, dvoujádrový Athlon 64 X2 a další ... více v učebnici.

  • Sběrnice PCI-e

    Nejnovější rozšiřující sběrnice, která přichází v roce 2004 a nahrazuje jak PCI tak AGP. Přenáší mezi zařízením a základní deskou v obou směrech, má větší datový tok než předešlé sběrnice, je umožněno odebrat a připojit zařízení do sběrnice při chodu systému. Dále poskytuje dobré napájení pro připojená zařízení. Sběrnice je schopna v základní verzi PCI-e 1x napájet zařízení o příkonu 10 W a poskytuje přenosovou rychlost 250 MB/s ... více v učebnici.

  • Intel Pentium Dual Core

    Pentium Dual-Core bylo uvedeno 2006. Byla použita architektura Intel Conroe (Core 2 Duo,...). Díky tomu se vyrábí 65 později 45 nm v továrnách Intel ... více v učebnici.

  • První terabajtový HDD

    Věděli jste, že to nebyla kapacita, co se u disků během let nejvíce změnilo, ale cena za megabajt, která se snížila sto miliónkrát? ... více v učebnici.

  • Core i7

    Core i7 byl uveden v roce 2008, jeho přesnější název je Core i7-9xx. Je to první nativní čtyř-jádrový CPU od Intelu. Obsahuje funkci Hyper-threading, která rozšiřuje "virtuálně" počet vláken na 8, vyšší výkon než u 4-jádrového CPU bez HT, ale výkon se nevyrovná 8 jádrovému CPU. Je postaven na jádře Nehalem. Usazuje se do Socket 1366. Běží na frekvenci od 2,66 do 3,33 GHz. Vyrábí se 45 nm procesem v továrnách vlastnících Intel ... více v učebnici.

  • Core i3

    Core i3 byl uveden v roce 2010. FSB je nahrazenou novou sběrnicí Intel QuickPath Interconnect, která má propustnost 25,6 GB/s. Má integrovaný 2-kanálový řadič DDR3 pamětí ... více v učebnici.

  • Disketa 3,5" - ukončení výroby

    Věděli jste, že výrobu disket Sony ukončilo až letos v březnu a ještě v roce 2009 jich prodalo 12 miliónů? ... více v učebnici.