KARTY


video 6 - přídavné karty

Grafická karta

nahoru / menu

Grafická karta (video adaptér) je nepostradatelný hardware v každém PC. Žádné video, obrázky ani nejjednodušší text se vám nezobrazí na monitoru bez grafické karty.

Grafická karta se stará o grafický výstup na monitor, TV obrazovku či jinou zobrazovací jednotku.
KARTY_graficka_karta
grafická karta
obrázek 1 - grafická karta

2 druhy grafických karet:

1) přídavná grafická karta:

Karta nejčastěji do PCI-e 16x slotu nebo do starších AGP a PCI slotů. Novější grafické karty vyžadují podpůrné napájení ze zdroje a velmi kvalitní chlazení, které někdy zabírá s grafickou kartou dva sběrnicové sloty.

2) integrovaná na základní desce:

Jedná se o grafickou kartu, která je přímo součástí MB. Jelikož nemá svoji paměť, tak využívá operační paměť RAM, kterou tak trošku okrádá a to se může projevit na výkonu PC.

Části grafické karty:

Video RAM (VRAM):

Videopaměť umístěná na grafické kartě slouží jako operační paměť. Z procesoru přijímá grafická data, která v sobě uchovává do doby, než jsou dále zpracována.

GPU

Grafický procesorový čip. Slouží k tomu, aby mohla grafická karta co nejrychleji zobrazovat grafická data na monitor. V podstatě převádí data na obraz.

D/A převodník:

Převádí digitální obraz na analogový. Je to nutné z toho důvodu, že grafické karty mají kromě jiných výstup DB- 15 (VGA), který přenáší analogový signál na monitor.

3D akcelerátor:

Grafický čip, který dokáže provádět složité operace s obrazem (vykreslování objektů, vyhlazování, skrytí neviditelných hran v prostorovém modelingu, stínování prostorových objektů, přehrávání videa). Pro využití všech funkcí karty je potřeba mít nainstalované speciální ovladače (DirectX, OpenGL).

Princip funkce grafické karty:

Jak už jsem již zmínil, procesor posílá grafická data do grafické karty. Data přijme videopaměť a uchová je do doby, než je GPU převede na digitální obraz. Ten je v D/A převodníku převeden na analogový a je poslán na výstup.

Výstupy na grafické kartě:

  • D-SUB: Přenáší analogový videosignál.
  • DVI-D: Přenáší pouze digitální videosignál.
  • DVI-I: Přenáší digitální i analogový videosignál.
  • HDMI: Přenos videa ve vysokém rozlišení.
  • S-video: Přenos analogového videosignálu.
KARTY_konektory1
konektory - VGA, DVI, HDMI mini, HDMI
obrázek 2 - konektory - VGA, DVI, HDMI mini, HDMI
KARTY_konektory2
konektory
obrázek 3 - konektory

KARTY_redukce_DVI_HDMI
redukce DVI-HDMI
obrázek 4 - redukce DVI-HDMI

Více grafických karet:

Jedná se o možnost propojit více grafických karet ve sběrnici PCI-e 16x, které se pak chovají jako jedna s výrazně vyšším výkonem.

Crossfire:

Technologie firmy ATI. Karty se propojují pomocí DVI kabelu. Karty nemusí být stejného typu, stačí, když podporují Crossfire.

SLI:

Technologie firmy nVidia. Karty se nepropojují kabelem, ale pevným můstkem, který má horší datovou propustnost než DVI kabel. Nevýhoda oproti Crossfire je ta, že karty musí být totožné.

KARTY_SLI
SLI můstek
obrázek 5 - SLI můstek

Zvuková karta

Zařízení sloužící k počítačovému zpracování zvuku. Každá zvuková karta obsahuje vstupy, výstupy, A/D převodník (D/A převodník).

Běžný počítač se zvukovou kartou a vhodným software lze použít jako digitální osciloskop a spektrální analyzátor.
KARTY_zvukova_karta
zvuková karta
obrázek 6 - zvuková karta

2 druhy zvukových karet:

1) Přídavná zvuková karta:

Přídavná karta nejčastěji do PCI slotu. Na rozdíl od integrované zvukové karty se na kartu vejde více součástek a tím se zvyšuje i kvalita výsledného zvukového výstupu.

2) Integrovaná na základní desce:

Jedná se o zvukovou kartu umístěnou přímo na MB a je její součástí. Dosahuje menších kvalit než přídavná zvuková karta. Výrobci se snaží vyrobit kvalitní MB a ne kvalitní integrovanou zvukovou kartu. Zatímco výrobci přídavných zvukových karet se snaží o nejlepší kvalitu karty.

Při výběru zvukové karty musíme vzít v potaz některé parametry:

Dynamický rozsah:

  • jednotka: dB (decibel)
  • Jedná se o rozdíl mezi nejvyšší a nejnižší úrovní zvukového signálu bez zkreslení výstupu.
  • větší hodnota = kvalitnější
  • např.: 100 dB

Vzorkovací frekvence:

  • jednotka: Hz (hertz)
  • Když převádíme analogový signál na digitální, tak ztrácíme kvalitu signálu. Je to dáno tím, že digitální signál se skládá z jednotlivých vzorků analogového signálu, tudíž nebude nikdy tak kvalitní. Čím je vzorkovací frekvence větší, tím se vytváří více vzorků a výsledný signál je kvalitnější.
  • větší hodnota = kvalitnější
  • např.: 96 kHz

Odstup signál/šum:

  • jednotka: dB (decibel)
  • každý audio systém nebo nahrávací zařízení produkuje nežádoucí šum a užitečný signál. Odstup signál/šum je poměr užitečného signálu a nežádoucího šumu.
  • větší hodnota = kvalitnější
  • např.: 109 dB

D/A a A/D převodník

Zvuky v reálném životě, jak je slyšíme, jsou ve formě analogového signálu. Ovšem do počítače se nám tyto zvuky ukládají v podobě digitálního signálu. A právě tento převod mezi analogovým a digitálním signálem nám zajišťují D/A a A/D převodníky.

KARTY_externi_zvukova_karta
externí zvuková karta
obrázek 7 - externí zvuková karta

Síťová karta

Síťová karta je aktivní zařízení, které nám umožňuje komunikaci počítačů v síti. Převádí data z počítače na pakety, které posílá do sítě. V opačném případě přijímá pakety ze sítě, které převádí na data. Síťová karta musí pro správnou funkčnost podporovat náš operační systém. Každá ethernet karta má od výrobce MAC adresu pro identifikaci zařízení v síti.

1) Integrovaná

Je součástí základní desky, což nám ušetří místo ve skříni.

1) Přídavná karta

Síťová karta ve formě přídavné karty do sběrnice PCI nebo PCI-e 1x.

KARTY_sitova_karta
přídavná síťová karta
obrázek 8 - přídavná síťová karta

1) Externí

Externí síťové karty na USB port.

KARTY_sitova_karta_USB
externí síťová karta do USB
obrázek 9 - externí síťová karta do USB

Parametry síťové karty:

Podporované sítě:

Síťová karta může podporovat několik typů sítí (ethernet, fast ethernet, atd.). Při výběru bychom se měli ujistit, že podporuje námi potřebnou síť.

Konektor:

Síťové karty mají různé konektory. Konektor na kartě musí odpovídat konektoru na kabelu.

Přenosová rychlost:

Běžně podporované rychlosti jsou 10 Mbit/s, 100 Mbit/s a 1Gbit/s. Starší síťové karty s rychlostí 10 Mbit/s nefungují při komunikaci se 100 Mbit/s routry a switchi.

Ostatní karty

Fax-modem karta:

Fax modem umožňuje počítači odesílat a přijímat dokumenty jako faxy na telefonní lince. Fax modem je jako datový modem, ale je navržen tak, aby odesílal a přijímal dokumenty z faxového přístroje nebo jiného faxového modemu. Stejně jako u jiných modemů, můžou být faxové modemy interní nebo externí.

KARTY_fax_modem_karta
fax-modem karta
obrázek 10 - fax-modem karta

Střihová karta:

Rozšiřující karta pro sběrnici PCI nebo PCI-e 1x. zachytává analogový i digitální signál. Karta spolupracuje se softwarem, který nám umožňuje video stříhat, upravovat, přidávat efekty atd. karta většinou obsahuje vstup a výstup pro kompozitní video a S-video. Karta na obrázku má také FireWire port pro připojení digitální kamery. Zachytávání a výstup videa může být v různých standardech kódování signálu (např. PAL, NTSC). Střihová karta se vyrábí i externí a připojuje se pomocí USB rozhraní.

Televizní karta

Rozšiřující karta do PCI nebo PCI-e 1x slotu. Dělí se podle toho, jaký signál dokáží přijímat. Analogový, digitální, nebo oba. Dále mají karty možnost vysílání nahrávat a uložit na disk. Externí TV karta se připojuje přes USB. Moderní TV karty přijímají digitální HDTV vysílání. Mají možnost časovaného nahrávání pořadů, přístup k teletextu, možnost ovládání dálkovým ovladačem a další funkce.

KARTY_tv_karta
tv karta
obrázek 11 - tv karta

následující kapitola