Na naší škole si plně uvědomujeme důležitost vyvážené inkluze a potřebu zaměřit pozornost nejen na žáky s výukovými či výchovnými potížemi, ale také na žáky nadané. Je potřeba pracovat systematicky, proto vzniká tento Plán podpory nadání, který bude třeba stále upravovat, přizpůsobovat dle aktuální situace a efektivně aplikovat v praxi.
Jak vnímáme nadaného žáka
Péče o nadané žáky se řídí Zákonem č. 561/2004 Sb., zákon o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon). V tomto zákoně §17 až 19 pojednává o různých možnostech přístupu k těmto žákům.
Pravidla a organizace péče o nadané žáky se řídí vyhláškou č. 27/2016 Sb., vyhláška o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků nadaných (§ 27 až § 31).
Jednou z nejznámějších definic nadaných dětí je
„… jsou to děti, které jsou identifikovány profesionálně kvalifikovanými osobami jako děti s přednostmi význačnými pro schopnost vysokého výkonu. Tyto děti vyžadují diferencované vzdělávací programy a služby nad rámec běžně poskytovaných klasickým vzdělávacím programem k tomu, aby mohly přispět ke svému prospěchu i užitku společnosti. Děti schopné vysokého výkonu zahrnují ty, které demonstrují prospěch anebo potenciál v jakékoliv jedné či více z těchto oblastí:
- všeobecné intelektové schopnosti,
- specifická/jednotlivá akademická způsobilost,
- kreativní a produktivní myšlení,
- schopnosti vůdcovství,
- výtvarné umění,
- psychomotorické schopnosti.“ (Davis, Rimm, 1998).
Nadané děti mají svá charakteristická specifika. Jejich výčet se různí v pojetí jednotlivých autorů. Pro ilustraci uvádíme přehled dle S. Winebrennerové (2001), která charakterizuje nadané žáky ve dvou ohledech:
V pozitivním ohledu
- jsou extrémně vyspělí v jakékoliv oblasti učení a výkonu;
- vykazují asynchronní vývoj; mohou být významně napřed v některých oblastech a v jiných oblastech vykazovat věkově adekvátní nebo dokonce opožděný vývoj (např. dokáží číst již ve třech letech, ale ještě v pěti letech si nedokáží zavázat tkaničky u bot);
- mají na svůj věk širokou slovní zásobu a vyspělý verbální projev;
- mají neuvěřitelnou paměť;
- některé věci se naučí neobyčejně rychle a bez pomoci druhých;
- zvládají složitější myšlenkové operace než jejich vrstevníci;
- vykazují schopnost práce s abstraktními myšlenkami, s minimem konkrétní zkušenosti pro pochopení;
- vidí jasně vztahy příčiny a následku;
- vidí vzorce, vztahy a souvislosti, které jiní nevidí;
- vždy přicházejí s „lepšími způsoby“ řešení věcí; navrhují je spolužákům, učitelům i dalším dospělým, ne vždy vhodným způsobem;
- dávají přednost komplexním a náročným úkolům;
- jsou schopni přenášet své vědomosti do nových situací a řešení problémů;
- chtějí se podělit o vše, co vědí;
- jsou zvědaví ve všem, co se děje okolo nich a kladou nekonečné otázky;
- jsou nadšení a ostražití pozorovatelé;
- jsou horliví, někdy extrémně citliví či vznětliví; dokáží být zcela pohlceni aktivitami či myšlenkami;
- mají často mnoho (neobvyklých) zájmů, koníčků a sbírek;
- jsou silně motivováni dělat věci, které je zajímají; tyto věci dělají vlastním, osobitým způsobem;
- raději pracují nezávisle, někteří dokonce samostatně;
- mají ohromnou míru energie;
- mají cit pro krásno a lidské pocity, emoce a očekávání;
- mívají zvýšený smysl pro spravedlnost, morálku a fair play;
- zajímají se a vnímají osobně globální problémy;
- mají sofistikovaný smysl pro humor;
- rádi jsou ve vedení, mohou být přirozenou autoritou.
V negativním ohledu
- odmítají práci nebo pracují nedbale;
- jsou nervózní při tempu práce třídy, které považují za nedostatečně aktivní nebo když nevidí jasný pokrok práce;
- protestují proti rutinní a předvídatelné práci;
- ptají se na choulostivé otázky; vyžadují zdůvodnění, proč se mají věci dělat určitým způsobem;
- odmítají určování práce a příkazy;
- sní v průběhu dne;
- ovládají třídní diskuse;
- bývají panovační k učitelům i spolužákům;
- jsou netolerantní k nedokonalosti vůči sobě i ostatním;
- jsou přecitlivělí vůči kritice, snadno se rozpláčí;
- odmítají se podřídit;
- odmítají kooperativní učení;
- „hrají divadlo“ a ruší spolužáky;
- mohou se stát „třídním šaškem“.
Bereme zřetel na to, že nadání nemusí být na první pohled viditelné. Velmi často se stává, že žáci mohou vykazovat také problémy při zvládání učiva a jsou dost často neúspěšní hlavně v sociálních vztazích.
1. Postoj, hodnoty a vize
Úzce spolupracující tým podpory pro nadané žáky:
- ředitelka školy Mgr. Alena Roubínová
- zástupkyně ředitelky Mgr. Jana Lukešová
- koordinátor pro oblast nadání za 1. stupeň Mgr. Lenka Kaiserová
- koordinátor pro oblast nadání za 2. stupeň Mgr. Nikola Hejčlová
- speciální pedagog/ výchovný poradce Mgr. Jana Mihalovová
Výchozí stav: Podpora nadání je součástí společně vytvářené vize školy.
Cíl pro tento školní rok: Snažit se, aby vize a koncepce školy žila, byla reflektována a společně aktualizována.
Možnosti k dosažení cíle: Předávat informace o podpoře nadaných žáků během MS, porad, sdílet si důležité dokumenty a inspirace z navštívených škol. Na web doplníme informace o podpoře nadaní, do plánu tradičních školních akcí doplníme setkání nadaných žáků (cca 2x za školní rok), jejich rodičů a ŠPP. Vize a koncepce školy bude reflektována na srpnové pedagogické radě.
2. Identifikace nadaných žáků
Výchozí stav: Na naší škole máme identifikované žáky díky PPP. Každoročně na začátku školního roku budou pedagogové aktualizovat nominaci nadaných žáků, kterým bude nastaven 1. stupeň podpůrných opatření. Nominaci bude předkládat třídní učitel a bude ji zapisovat do Bakalářů. Nadále se budeme snažit spolupracovat s MUNI Brno v rámci pilotního testování systému INVENIO. Tímto screeningem se daří potvrzovat naše domněnky i objevovat také další nadané.
Cíl pro tento školní rok: Učitélé i ŠPP budou nominovat nadané žáky. Na každou objevenou potřebu budeme hledat opatření k podpoře.
Možnosti k dosažení cíle: Být stále aktivní při vyhledávání nadaných. Zapisovat je do sdílené tabulky, která je dostupná pedagogickému sboru. Data stále aktualizovat.
3. Péče o pedagogický sbor
Výchozí stav: Patříme do krajské sítě podpory nadání. Celý pedagogický sbor byl proškolen v identifikaci a práci s nadanými. Od podzimu 2024 je proškolený koordinátor podpory nadání pro 1. stupeň. Pedagogové jsou podporováni v dalším vzdělávání a mají k dispozici celou řadu publikací a webových zdrojů, které mohou využít k samostudiu. Máme vytvořený sdílený disk, kam si můžeme vkládat materiály, které se nám osvědčily při práci v hodinách.
Cíl pro tento školní rok: Školení koordinátora nadaných dětí na 2. stupni. Pracovní skupina pro podporu nadání bude ve složení koordinátoři podpory nadání pro 1. a 2. stupeň, výchovná poradkyně, zástupce ředitelky a ředitelka. Tato skupina se bude snažit zvýšit zájem pedagogů o podporu nadaných žáků.
Možnosti k dosažení cíle: Pozitivně motivovat pedagogy, kteří budou mít zájmem
o práci s nadanými, nabídnout jim vzájemné „nákuky“ do hodin. Učitelé budou v rámci neformálních rozhovorů sdílet své zkušenosti z každodenní činnosti s nadanými, organizovaně na schůzkách metodických sdružení si předají příklady osvědčené praxe. Pomáhat pedagogům v jejich rozvoji doporučením vhodného vzdělávání (Konference MENSA, letní školy, webináře).
4. Koordinace podpory nadání
Výchozí stav: Koordinátora podpory nadání – Mgr. Lenka Kaiserová prošla na podzim 2024 školením Synapse. Ředitelka školy Mgr. Alena Roubínová působí jako mentor rozvoje nadání pro školy. Jsme členy krajské sítě podpory nadání. Do podpory nadání jsou zapojeni také asistenti pedagoga. Snažíme se sdílet zkušenosti s dalšími školami. Pořádáme setkání nadaných žáků u nás ve škole a účastníme se setkáních i na dalších ZŠ.
Cíl pro tento školní rok: Měl by začít působit další koordinátor nadání na 2. stupni. Koordinátoři se budou snažit víc působit na ostatní kolegy a informovat je o novinkách a možnostech práce. Zapojit se do sdílení zkušeností koordinátorů nadání v rámci různých škol našeho kraje.
Možnosti k dosažení cíle: Pracovní skupiny podpory nadání bude nabízet „nákuky“ do hodin a bude se cíleně zaměřovat na diferenciaci výuky s ohledem na nadané žáky. Uspořádáme online setkání koordinátorů nadaných žáků na základě kontaktů ze školení koordinátorů, popř. požádáme o spolupráci Afreš.
5. Péče a podpora z pozice učitele
Výchozí stav: Učitelé se většinou aktivně zajímají o nadání, talent a zájmy svých žáků. Podporují je v jejich činnosti, oceňují úspěchy žáků v soutěžích školních i mimoškolních.
Cíl pro tento školní rok: Stále pokračovat v podpoře motivovaných žáků, nabízet jim zajímavé soutěže a další možnosti úspěchů v jejich nadání. Zmapovat nabídku učebních pomůcek, pracovních listů, gradovaných úloh u jednotlivých vyučujících. Čerpat inspiraci z internetových stránek např. zapojmevsechny.cz, talentovani.cz, nadani.zshalkova.cz, aj. Vytvořit sadu materiálů pro konkrétní ročníky (Boxíky do tříd).
Možnosti k dosažení cíle: V průběhu školního roku budou koordinátoři (případně další učitelé) zaznamenávat na sdílený disk jakou podporu nabízejí nadaným žákům a vkládat materiály, které se jim osvědčily. Koordinátoři nasdílí tabulku s návrhem obsahu boxíků, kam budou mít učitelé možnost doplnit své požadavky. Na základě těchto seznamů vytvořit do jednotlivých tříd boxíky a společně s žáky vytvořit na kroužku Koumáků pravidla jejich užívání, která si budou moci třídní učitelé upravit podle svých představ.
6. Co nabízí naše škola nadaným žákům?
Výchozí stav: Žákům nabízíme diferencovanou výuku podle jejich schopností. Využíváme pestrou řadu pomůcek (např. deskové hry, karty Edupraxe, logico piccolo, sešity Koumák, aj.) Ve škole funguje školní parlament, zájmové kroužky (angličtina, sporty, keramika, čtenářská dílna, AJ divadlo…). Již čtvrtým rokem nabízíme dětem 1. stupně kroužek se zaměřením přímo na nadané žáky (Koumák), který vede koordinátor nadání. Žáci se mohou účastnit různých soutěží – Logická olympiáda, Matematický klokan, šifrovací, matematická a logická soutěž pro 2. stupeň ŠMouLa, olympiády v předmětech. Již druhým rokem nabízíme předškolákům možnost zapojit se do UNIVERZITY DĚTSKÉHO VĚKU, která probíhá jednou za měsíc. Letos jsme zavedli tuto možnost i pro žáky 5.až 9. tříd z celé Kadaně. Setkávají se jednou měsíčně a naše škola jim nabízí možnost zabývat se různými tématy (Expedice do Egypta, Luminiscence, Angličtina beze slov, Obnovitelné a alternativní zdroje, Biologie v kriminalistice aj.)
Využíváme speciálního pedagoga na vytahované skupiny žáků.
Cíl pro tento školní rok: Pracovat ještě lépe s nadáním v rámci běžných vyučovacích hodin (hlavně na 2. stupni). Snažit se nabízet žákům navštěvovat i vyšší ročníky??? Vyhledávat akce, kde se nadaní žáci mohou spolu setkávat a sdílet své myšlenky.
Možnosti k dosažení cíle: Nabízet žákům zajímavé alternativy úloh, úkolů během hodin. Nenabízet jen práci navíc a snažit se o gradaci úkolů podle jejich potřeb.
7. Spolupráce s rodiči
Výchozí stav: Pravidelně se setkáváme v rámci třídních schůzek (Tripartity) a během neformálních akcích školy (Vyrábění s rodiči, Tátové a mámy, pojďte si hrát s námi, aj). Snažíme se o pozitivní přístup, aby k nám měli rodiče důvěru.
Cíl pro tento školní rok: Uskutečnit setkávání rodičů nadaných dětí na půdě školy. Vytvořit dotazník a postupně informovat rodiče více o tématu nadání.
Možnosti k dosažení cíle: Vytvořit společnými silami dotazník pro rodiče a jejich děti. Snažit se najít společný termín k setkávání. Napříč všemi třídami pravidelně komunikovat s rodiči a společně spolupracovat.
8. Práce s vysokou citlivostí
Výchozí stav: Toto téma nebereme na lehkou váhu, protože máme u nás na škole s citlivými dětmi zkušenosti. Od letošního roku funguje na škole klidová místnost. Zatím jen o velké přestávce. Nemáme dostatek prostoru, kde by se dala tato místnost udělat trvale. Využíváme ochranu sluchu, sedací vaky, antistresové pomůcky, aj. Na chodbách mají žáci k dispozici posezení, časopisy, knihy, stolní fotbálky, koše na basketbal, tabule na kreslení. O velké přestávce chodíme v době příznivého počasí ven. Pokud se žák cítí přetížen, může odejít v doprovodu AP mimo třídu a vrátit se po zklidnění.
Cíl pro tento školní rok: Informovat více pedagogy o problematice smyslového přetížení. Nabízet žákům ochrany sluchu i v hodinách
Možnosti k dosažení cíle: Sdílet zkušenosti a diskutovat na téma citlivosti dětí.